Usługi

Home Staging

Techniki home stagingu nie są nowością na polskim rynku nieruchomości, choć największą popularność mają zapewne jeszcze przed sobą. Zaczerpnięte zostały ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pośrednictwo w obrocie nieruchomości i techniki marketingowe z nim związane istnieją od niepamiętnych czasów. Zawodowo home stagingiem jako pierwsza zajęła się Barb Szwarz, właścicielka firmy aranżującej wnętrza, w 1972 roku.

Home Staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży ma dwa zasadnicze cele:
• przyspieszenie sprzedaży,
• podniesienie wartości nieruchomości.

Z zasady osiągnięcie powyższych celów powinno się odbyć przy relatywnie niskim nakładzie finansowym (3-5% wartości nieruchomości). Pamiętać należy o tym, że przeprowadzane zabiegi powinny być edycją danej przestrzeni do celów sprzedażowych a nie jej kreacją.

Co w przypadku, gdy nieruchomość bardziej niż liftingu potrzebuje generalnego remontu? Kiedy mieszkanie na sprzedaż/wynajem znajduje się w złym stanie technicznym zwiększenie wysokości nakładu finansowego jest zasadne o ile znajdzie to odzwierciedlenie w stopie zwrotu inwestycji.

Inaczej przygotowane powinny być nieruchomości na sprzedaż, inaczej na wynajem. Dodatkowo w tej drugiej grupie wyróżnić należy podział na wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Dla każdego wariantu inaczej powinno się realizować home staging.


Sprzedaż mieszkania czy domu to fascynująca przygoda. Prawdziwa podróż po niezbadanych lądach obcych umysłów i ich nieodgadnionych preferencji. Co świadczy o jej powodzeniu? Te same elementy, które są odpowiedzialne za to, jak w kilka sekund kategoryzujemy innych.1


W home stagingu wyróżnić można trzy „strefy wpływu”:
STAN TECHNICZNY,
ORGANIZACJA PRZESTRZENI,
STYL ŻYCIA.

Traktując nieruchomość jako towar należy pamiętać o tym, by był on odpowiednio opakowany. Nie chodzi o rozmijanie się z prawdą, tuszowanie czy ukrywanie wad. Wręcz przeciwnie.

Techniki home stagingu polegają na uwydatnieniu wszelkich atutów i zaprezentowaniu ich potencjalnemu nabywcy. Odświeżone i czyste pomieszczenia ukazują różnorodne możliwości aranżacyjne i funkcjonalność. Dobór detali, mebli, dodatków czynią z nich pożądane miejsca odpoczynku, pracy, relaksu. Tkaniny, tapety, kolory powinny dodawać charakteru, w którym potencjalnemu nabywcy będzie łatwiej wyobrazić sobie siebie samego w danej przestrzeni. Są również style i dodatki, których powinno się wręcz unikać.

Nieruchomość to towar wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Właśnie tę niepowtarzalność podczas wspierania sprzedaży powinno się podkreślać. Najlepszy towar niekorzystnie opakowany traci na atrakcyjności. Większość z nas kupuje oczami.


Home staging nie jest sztuczką marketingową, stanowi rzeczywistą wartość dodaną sprzedaży, naturalnie wpływa na wzrost atrakcyjności nieruchomości oraz zadowolenia klientów.2


Pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Należy pamiętać o zachowaniu zdrowego balansu i umiaru. Nie powinniśmy koloryzować rzeczywistości a przedstawić potencjalnemu klientowi autentyczny styl życia, który odnajdzie w nieruchomości.

1 [Cyt.:] Łukasz Kruszewski, 2016, Marketing nieruchomości, Wydawnictwo Słowa i Myśli Sp. z o.o., Lublin, s. 73.
2 [Cyt.:] Tamże.